Bebek Odasının Nem Oranı Kaç Olmalı

0 237

Yeni doğan bebekler için ideal oda sıcaklığı konusunun önemi kadar bebek odasının nem oranı kaç olmalı konusu da çok önemlidir. Odanın nem oranını iyi ayarlamak gerekir.

Yeni doğan bebekler, anne karnında 9 ay boyunca alıştıkları sıcaklık ve nem oranına dünya’ya geldikten sonrasında ise hemen hemen aynı sıcaklığı ve nem oranını yakalamak bebekler için çok önemlidir.

Yetişkin insanlar konuşma ve beceri özelliği kazandığından ortamın sıcak olduğunda veya nem oranı azaldığında kendilerine göre bu durumu düzeltme imkanına sahiptir.

Oysa bebekler konuşma yeteneği daha gelişmediğinden bebeklerde oda sıcaklığı ve nem oranı kaç olmalı gibi konularda bu görev bize düşmektedir.

Bebek Odasının Nem Oranı Düşük Olursa Ne Olur?

Uzmanlar tarafından ön görülen bebek odası nem oranı ortalama %40 ile %50 civarındadır. Odanın nem oranı düşerse içerideki hava kurur ve insan yapısının bir özelliği olan vücudun nemli olması gerektiği için vücut süreli nemli kalabilmek için su tüketmeye başlar ve susarız.

Bebekler susadığını anlatamayacağı için böbrekler hasar alabilir. Bir diğer etkisi ise özellikle ellerimiz ve ayaklarımız kurur ve rahatsızlık vermeye başlar. Bu da ilerleyen zamanlarda cilt hastalıklarına neden olabilir.

Nem oranın düşmesinin en büyük nedeni ise evlerimizde bulunan peteklerin havayı kurutmasıdır.

Bebek Odasının Nem Oranı Nasıl Arttırılır?

Bebek odasının nem oranı arttırma iki yolu vardır. Birincisi odayı gün içerisinde 30 dakikalık süreler ile havalandırarak nem oranı yükseltilebilir. Bu yöntem bizin önermiş olduğumuz en sağlıklı yöntemdir.

Diğer yöntem ile buhar makinesi ile yapılan nem arttırma yöntemidir.

Alışveriş merkezlerinde veya bebek ürünleri satan mağazalarda bulunur. Buhar makinesi fiyatı ortalama 100 tl ile 500 tl arasındadır. Cihazın büyüklüğüne, ek özelliklerine göre fiyatlar değişkenlik gösterir.

Buhar yapmak için bir makineye para ödemek istemezseniz, buhar makinesi ile aynı görevi yapan bir diğer ürün kettle(ketıl) kullanabilirsiniz. Ketıl yardımıyla kaynayan suyun buharının oda içerisine yayılmasını sağlayarak evdeki nem oranı arttırmış oluruz.

bebek odasının nem oranı

Nem oranı Nasıl Ölçülür?

Nem oranı ölçme insanların herhangi bir yöntem ile yapabileceği yöntem yoktur. Bebek mağazalarında ve teknoloji marketlerde bulabileceğimiz nem ölçer cihazı ile odadaki nem oranı ölçme işlemini gerçekleştirebiliriz.

Nem oranı %40 ile %50 olması durumunda yeterli seviyeye geldiğimizi göstermektedir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.