Göz bakımı nasıl yapılır

0 186

Gözlerinizin sağlığındaki değişiklikler yavaş yavaş olabilir ve belirgin bir hastalık belirtiniz olmayabilir. Gözlerinizi bir göz doktoru veya başka bir göz sağlığı uzmanı tarafından düzenli olarak kontrol ettirmek önemlidir. 

Görme problemlerinin çoğu önlenebilir veya tedavi edilebilir. Gözlerinizi sağlıklı tutmak için yollarını sizin için derledik.

İşte gözlerinizi sağlıklı tutmak için yapabileceğiniz 10 işlem:

  1. Dışarıda olduğunuzda şapka ve güneş gözlüğü takın. Ultraviyole ışık gözlerinize zarar verebilir ve uzun vadede katarakt gibi göz koşullarına yol açabilir.
  2. İşyerinizde koruyucu gözlük takın. Tüm göz yaralanmalarının yüzde altmışı işte meydana gelir. Tehlikeli kimyasalların kullanılmasını veya kesmek, delmek, taşlamak, veya kaynak yapmak için makine kullanımını içeren işler göz yaralanması şansınızı artırır.
  3. Göz sağlığı uzmanınızı düzenli olarak ziyaret edin. Düzenli kontroller sorunların erken bir aşamada tespit edilmesine yardımcı olabilir, bu da gözlerinizde kalıcı bir hasar meydana gelmeden önce potansiyel olarak tedavi olabileceğiniz anlamına gelir.
  4. Spor yaparken göz koruması kullanın. Eskrim, squash veya yüksek hızlı top sporları gibi spor oynarken göz yaralanmaları kolayca meydana gelebilir. Bisiklet sürerken gözlerinizi yol kumu veya mermilerden korumak da iyi bir fikirdir.
  5. Sigarayı bırakmak. Sigara içmek, gözlerinize kan ve besin sağlayan kan damarları da dahil olmak üzere tüm vücudunuza zarar verir. Eğer sigara içiyorsanız, bırakarak göz sağlığınızı iyileştirmek için çok geç değildir.
  6. Sağlıklı bir diyete sadık kalın ve rutin egzersiz yapın. Taze, sağlıklı yiyecekler yemek ve düzenli egzersiz yapmak kan damarlarınızı, gözlerinizi ve vücudunuzu iyi durumda tutmanıza yardımcı olur.
  7. Evde göz yaralanmasından kaçının. Elektrikli aletler veya kimyasallar kullanırken veya evde bakım, yenileme veya bahçede çalışma yaparken göz koruması kullanın.
  8. Kan şekerinizi, kan basıncınızı ve kolesterol seviyenizi kontrol edin. Kan şekeri, kan basıncı ve kolesterol seviyenizi düşük tutmak gözlerinizi ve vücudunuzun geri kalanını sağlıklı tutmaya yardımcı olur.
  9. Bilgisayarınızın önünde çalışırken düzenli molalar verin. Bilgisayara bakmak göz yorgunluğuna ve yorgun gözlere neden olur ve görüşünüzde uzun süreli hasara neden olabilir. Düzenli aralar verin ve göz kaslarınızı gevşetmek için bazı göz egzersizleri deneyin.
  10. Uygun aydınlatmaya sahip olduğunuzdan emin olun. Bilgisayarı okurken veya bilgisayarda çalışırken ışıklarınızı doğru şekilde yerleştirin. Düşük ışık veya parlak ışıklar göz yorgunluğuna neden olabilir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.