Bebeklerde Ağlama

0 199

Bebeğin günde birkaç kez ağlaması, zaman zaman yaygara koparması son derece doğal karşılanması gereken bir durumdur. Bu durumda endişe edilecek birşey bulunmadığı gibi bebeğin ağlamasının mutlaka bir sebebi olduğu da göz ardı edilmemelidir.

Bebeğin ağlaması sırasında ellerini ve ayaklarını çalıştırması onun fiziksel aktivitesini de arttırdığı için kaslarının gelişimine katkıda bulunur.

Ancak bebeğin ağlamasının uzun sürmesi halinde hem siz hem de ev halkı bu durumdan rahatsız olacağı gibi bebeğiniz de bu kadar çok ağlayınca hava yutacağı için midesi şişecek ve rahatsız olacaktır. Uzun süre ağlamanın, sıkılmanın bebeği ruhsal yapısı üzerindeki etkileri de daha ileriki yaşlarda kendini gösterebilir.

Bebeğin Ağlamasının Nedenleri

Bebeklerde diş ağrısı şiddetli ağlamalara neden olur.

Açlık: Bebeğe sütünün az gelmesi açlık hissetmesine neden olur. Eğer beslendikten az sonra ağlamaya başlarsa biraz daha süt verebilirsiniz.

Eğer meme veriyorsanız bebeğin aldığı sütün miktarını kontrol ediniz. İlk 8-10 hafta içinde geceleri de besleyin. Bazı çocukların buna ihtiyacı vardır.

Beslenme programını uygularken fazla titiz olmanız gerek yoktur. Ufak değişiklikler yapabilirsiniz.

Daha koyu ve katı mamalara geçiş yapabilirsiniz veya bunların miktarını arttırabilirsiniz.
Susamış olabilir: Özellikle sıcak havalarda ya da kısa zaman önce bir hastalık geçirmişse bebeğinizin susadığı için ağlayabilir.

Gaz Sancısı:
Gaz bütün ağlamaların nedeni olamaz, hele karnı doyduktan 15 dakika sonra başlayan ağlamaların. Bununla beraber uzun süre ağlayan çocuk gaz yutmuş olabileceği için bu gazı çıkarmadıkça sıkıntı çekecektir. Bebeği ya yüzüstü yatırınız ya da kucağınıza alıp omzunuza dayayınız ve arkasını sıvazlayınız. Dereotu ya da maydanoz suyu içirmenin bir yararı olmadığı gaz sancıları konusunda mutlaka bilinmeli ve dikkat edilmelidir.

Rahatı kaçmış olabilir: Sıcaktan ya da soğuktan; bezi nemli ya da kirlenmiş olabilir; bazı bebekler de abdest yaparken ağlarlar, belki o sırada karında fazla basınç hissedebilirler.
Gözlerine güneş gelmesi: Siz farkında olmadığınız bir anda bebek arabasındaki bebeğiniz kendisini güneşten korumak için yer arayabilir.

Üç ay süren karın ağrılarından ya da akşamları başlayan karın ağrılarından rahatsız olabilir.
Üç aylık olduktan sonra can sıkıntısı ve yalnızlık çeken bebekler ağlayabilir.

Yerini değiştirmeyi, sizinle beraber olduğunu hissedebileceği bir yere yatırmayı ya da oturtmayı deneyin; kucağınıza alıp sallayın; omuzunuza alıp dolaştırın; konuşun, şarkı söyleyin; oyuncaklarla ilgisini çekin.

Korkmuş olabilir: Birdenbire duyulan gürültülü sesten korkar; 6 aydan sonra yabancı yüzleri yadırgar ve korkabilir.

Annenin gergin olması: Çocuk annesinin heyecanlarını hisseder. Siz rahatlayıncaya kadar, bir iki saat için çocuğu başkasına bırakabilirsiniz.
Ağrı: Diş veya kulak ağrısı gibi nedenlerle çocuğunuz ağlayabilir.

Hastalık
Az önce kusmuş olan bebekler de ağlayabilirler.
Bebek çok yüksek sesle ve durmadan ağlıyorsa ve kucağa alındığı zaman da susmuyorsa doktorunuza danışmalısınız. Bebekler hiçbir zaman nedensiz ağlamazlar ama bazıları daha hafif nedenlerle büyük yaygaralar koparabilirler.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.