Bebeklerde Beslenme Güçlükleri

0 196

Bu yazımızda bebeklerde karşılaşılan beslenme güçlüklerine veya bebeklerde beslenirken karşılaşılan sorunlar hakkında bilgiler vereceğiz.

Bebeklerde Gaz Sancısı:

Bütün bebekler beslenme sırasında bir miktar hava yutarlar. Bu durum bebeklerde gaz sancılarına neden olur. Anneler bebeklerini nasıl emzirmeli sorusu sıkça karşılaşılan sorulardan birisidir. Bebeklerin nasıl emzirilmesi gerektiği konusunda bilgilendirilen anneler bu sorunu kolayca aşmaktadır. Bebeğin emzirilirken yuttuğu miktarın en aza inmesi için bebeği mümkün olduğu kadar dik tutarak beslemek gereklidir. Bu duruş yutulan gazı çıkarmayı da kolaylaştırır. Bebeğin başı annenin omzuna dayanır, süt verilirken ya da emzirilirken sırtı hafif hafif sıvazlanarak gaz çıkışı da kolaylaştırılır.

Bebeklerde gaz sancısını gidermek için sırtına masaj uygulanabilir
Anne bebeği emzirirken bebeğin ağzına fazla süt gelmemesi için meme uçlarını iki parmağı arasına alarak akışı kontrol edebilir. Bebek, annesinin sütünü emip bitirdikten sonra emmeye devam etmek isterse izin vermemelidir.

Biberonla beslenen çocuklar genellikle biberonun memeri çok küçük olduğu için hava yutarlar. Her süt verişte bu memenin deliği kontrol edilmeli; şişe başaşağı tutulduğunda içindeki süt ya da mama hemen akmaya başlamalıdır. Besleme sırasında şişeyi yatay olarak tutarsanız çocuk havayla sütü birarada yutar.
Ayrıca hangi sebeple olursa olsun uzun süreli ağlamalarda da bebeğin midesinde hava birikimi oluşur ve bu da gaz sancıları meydana gelmesine neden olur.

Bebeklerde Kusma:

Hemen bütün çocuklar aldıkları sütün birazını çıkarırlar, hareketli ve canlı çocuklarda bu durum daha sıklıkla görülmektedir. Bazıları fazla gazı çıkarırken sütü de çıkarmış olur; bazıları ise başı çok aşağıda tutulduğu için kusar. Bunu engellemek için bebeği besledikten sonra başının ayaklarından daha yüksekte olmasına dikkat edilmelidir. Bazı bebekler için sütü ya da mamayı çıkarmak keyifli bir iştir; daha çok biberonla beslenenler için bu böyledir. Bu alışkanlığı önlemek için çocukların sütünü nişasta ya da unla biraz koyulaştırarak deneme yapabilirsiniz.

Bebeklerde kusma; hiç bir zaman anne sütünün bebeğe yaramaması nedeniyle meydana gelmez, çok az bir ihtimalle hazır amamalara (çok iyi hazırlanmış da olsa) bağlı olabilir.
Daha önce hiç kusmamış bir çocuk kusmaya başlarsa enfeksiyon başlangıcı düşünülebilir. Eğer bebek aldığı bütün sütü ya da mamayı bir seferde birden bire kusup çıkarıyorsa hekim kontrolüne götürmekte fayda vardır.

Bebeklerde Yeterince Kilo Alamama:

Bebeğiniz haftada 125 gramdan daha az kilo alıyorsa görülen sorunlardır. Bebek neşeli ve canlıysa, iyi uyuyor ve iyi görünüyorsa, onu sık sık tartmak gerekmez. Ama iyice doymuyor gibiyse ve kabızlık çekiyorsa ilk haftadan sonra haftada 185 gram alıp amadığını kontrol etmek gereklidir.

Bebeğin Yeterince Kilo Alamamasının Nedenleri:

Verilen sütün ya da mamanın yetersiz olması. Bebeğinizi daha çok besleyin, koyulaştırarak beslenmesini sağlayın. Katı mamalara geçebilirsiniz. 3 aylıktan küçük bebeklerde beslenme şartlarını değiştirerek daha sık besleyebilirsiniz.
Aldığı sütü ya da mamayı fazla çıkarması.

Aşırı derecede terleme. Bebeğinizi daha hafif giydirmeli ve üzerine daha ince örtüler örtmelisiniz.

Kakasının fazla yumuşak olması ve sık sık kaka yapması (Bu konuda bebeklerde ishal bölümünü yazımızın devamında okuyabilirsiniz)
Yalnızlık: üçük bebeklerin bazıları annelerinin ilgisine ve arkadaşlığına daha çok muhtaçtırlar. Bu beraberlik onların beslenmesini ve yaşamasını daha anlamlı kılar.

Bebeklerde Kabızlık:

Kalın barsakların çalışmasındaki düzensizlik kabızlık sayılmaz ancak rahatsızlık verir. Meme emen çocuklar 2-3 gün kaka yapmayabilirler, bununla beraber eğer kaka yumuşaksa kabızlık söz konusu değildir, herhangi bir tedavi gerekmeyecektir
Kabızlık, bebeğinizin huzursuz olmasına neden olur

Biberonla beslenen bebeklerin kakası katıysa ve barsakları çok yavaş çalışıyorsa sütüne ya da mamasına her sefer bir çay kaşığı daha melas eklenir ve gerekirse günde dört çay kaşığı kuru erik suyu ya da ezmesi verilebilir.

Memeden kesme zamanında meyve, sebze ve erik püresinin miktarını arttırabilirsiniz. Bu çağlarda kabızlık daha az görülür.

Bebeklerde İshal:
Meme Emen Çocuklarda: Kilo kaybı olmadıkça ve çocuk hasta gibi görünmedikçe gerçekten ishal olması ihtimali yoktur. On gün kadar arayla yumuşak kaka çıkarırsa ve sık sık kaka yaparsa endişelenecek bir durum değildir. İlk iki ay içinde bebeğin kakası bazen yeşile dönük olabilir ve içinde kesilmiş süte benzer pıhtılar bulunabilir; bu normal bir durum olarak değerlendirilebilir. Potakal suyu bazen ishale neden olabilir, bu tür durumlarda onun yerine askorbik asit tabletleri kullanabilirsiniz.

Biberonla Beslenen Çocuklar: Daha önce kakası normal olan çocukta birdenbir ishal başlar, hele kakası yeşil, yumuşak ve kokulu olursa bir barsak iltihabı söz konusu olabilir. (hekiminize danışmalısınız)

Tedavisi için vakit geçirmeden hekiminize başvurmalısınız. Hekiminize başvuracağınız süre içerisinde süt vermeyi keserek kaynatılıp ılıştırılmış su (yarım litre) ve 1 veya yarım tatlı karşığı şeker ile çeyrek çay kaşığı tuzu verebilirsiniz.

Her 2-3 saatte bir eğer bebeğin ihtiyacı var ise 50-10 gram verebilirsiniz. Bundan sonrasında hekiminizin tavsiye ve tedavilerine uymalısınız.

Sinsi seyreden ishal diyetle ilgili yanlışlıklardan olabilir. Genellikle mamada fazla miktarda şeker ya da yağ bulunması, bazen de portakal suyu, sebze ve meyvelerden ötürü barsaklar bozulabilir. Bu tür durumlarda hekiminizin önereceği özel beslenme programları ile sorunu giderebilirsiniz.

Bebeklerde ishal konusunda hekiminizin tavsiyelerine ve uyarılarına göre hareket etmeniz zorunludur, çünkü bebeklerde ishal hızlı kilo kaybına neden olur.
Herhangi bir rahatsızlıkla birlikte görülen ishal durumunda mutlaka hekiminize başvurmalısınız. Bu; kulaktaki herhangi bir rahatsızlık, soğuk algınlığı ya da herhangi bir enfeksiyon başlangıcı olabilir.

Bebeklerde ishal nedeniyle makat etrafında bebeğin cildi tahriş olabilir. Bu durumu önlemek için silisyumlu krem kullanabilirsiniz.
Çocuğun Yemek Yemek İstememesi (Memeden kesmede karşılaşılan Güçlükler):
Sebepleri;

Memeden kesmek için fazla gecikmiş olabilirsiniz. En iyisi bebek üç aylıkken mama vermeye başlamaktır ve altı aylık olduğunda bebeğiniz biberonu ve memeyi emebildiği gibi kaşıkla mama yemeye de alışmış olmalıdır.

Fazla sert, fazla tedirgin bir anne tutumu söz konusu olabilir. Bebekler kendilerine fazla baskı yapıldığında kolay acıkmayabilirler.

Bebeğin verilen mamayı sevmemesi söz konusu olabilir. Bu durumda başka bir mama denenebilir.
Verdiğiniz mamanın çok sıcak olması da bebeğinizin yemek istememesine neden olabilir. Daha çok ılık mamalar vermeyi tercih etmelisiniz.
Bebeğiniz susamış olabilir, mamayı vermeden önce bir miktar su vermeyi deneyebilirsiniz.
Bebeğinizin aşırı yorgun olması da yemek yememek istemesine neden olabilir. Bir miktar uyumasına izin verdikten sonra tekrar beslemeyi deneyebilirsiniz.

Bebeğin çevresiyle ilgili bir rahatsızlık hissetmesi de yemek yememek istemesine neden olur. Bu tür durumları ortadan kaldırmak için bebeğin bezini kontrol etmeli, mümkünse yerini değiştirmeyi denemelisiniz.

Bebeğiniz yemek yemekten sıkılmış olabilir. Kendi kendine yemesine izin verebilirsiniz. Elini yüzünü kirletmesi bebeğinizin beslenmesinden daha önemli değildir.
Bebeğiniz yeterince acıkmamış olabilir. Bu tür durumlarda bebeğinizi kendi tercihleriyle başbaşa bırakın, kendi iştahı ne kadar beslenmesi gerektiğini belirleyecektir.
Bebeğiniz maalesef ki hasta olduğu için yemek yemek istemeyebilir. Ayrıca yeni çıkardığı dişleri nedeniyle ateş ve iştahsızlık görülebilir.

Bebeğin Biberondan Vazgeçememesi:
Sütten mamalara geçme süreci erken başlamalı ve yavaş yavaş uygulanmalıdır. Biberona düşkün olan çocuğun durumu çeşitli sorunlara neden olur.
Uyku zamanı çocuk biberon isterse verilebilir, çünkü uykuya geçmeden önce bu hem hoşa gider hem de rahatlık verir. Bir zararı olmadığı için bu tür durumlarda çocuğunuzu özgür bırakabilirsiniz.

Dokuz aydan sonra fazla süt içmek beslenme rejimi açısından zararlıdır; bunun için çocuk ille de biberon diye tutturuyorsa yemek yediği zaman şişenin içine süt yerine su koyunuz ya da sütün içine su katın ve gittikçe suyun miktarını arttırıp azaltın ki çocuk sütle doyup da başka mamaları reddetmesin.

İlk 3 ayda Görülen Karın Ağrıları (Akşamları Karın Ağrısı):
Belirtileri: 2 ila 20 dakika süren ağlama nöbetleri kısa aralıklarla tekrarlar ve genellikle öğleden sonra saat 6’dan 10-11’e kadar sürer. Bu daha çok bebek bir iki haftalıkken başlar, üç aylık olduktan sonra kendiliğinden geçer. Bu durumun sebebi pek bilinmemektedir.
Bebeklerde akşam görülen karın ağrısı nedenleri

Tedavisi için için yol önerilir;
Bebeğe daha sık ama daha az süt ya da mama verilir. Diyelim ki bir ölçüyü ikiye bölerek iki defada verin, sonra yine yavaş yavaş normale çevirerek devam edebilirsiniz. Bu öneri bazı bebeklerin sindirim sistemlerinin, 3 aylıklara 4 saatte bir verilen mama miktarına uygun düşmediği düşüncesine dayanır.

Disiklamin hidroklorid; hekimin tavsiyesi ile verilir.
Ancak bu durumun 2-3 ay içerisinde kendiliğinden geçeceği bilindiği için bebeğinizin çok zorlandığını düşünmüyorsanız sabırlı olmanızı tavsiye ederiz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.