Göz yorgunluğu tedavisi

0 234

Göz yorgunluğu, uzun mesafeler araç sürerken veya bilgisayar ekranlarına ya da diğer dijital cihazlara bakarken gözleriniz yoğun bakmaktan yorulduğunda ortaya çıkan yaygın bir durumdur.

Göz yorgunluğu rahatsız edici olabilir. Ancak genellikle ciddi değildir ve gözlerinizi dinlendirdiğinizde veya göz rahatsızlığınızı azaltmak için başka adımlar attığınızda ortadan kaybolur. Bazı durumlarda, göz yorgunluğunun belirtileri ve semptomları, tedavi gerektiren altta yatan bir göz dumuru olabilmektedir.

Göz yorgunluğu belirtileri nedir?

 • Ağrı, yorgun, yanma veya kaşıntı gözler
 • Sulu veya kuru gözler
 • Bulanık veya çift görme
 • Baş ağrısı
 • Işığa karşı artan hassasiyet
 • Konsantrasyon zorluğu
 • Gözlerini açık tutamayacağını hissetmek

Göz yorgunluğunun nedenleri nedir?

 • Dijital cihaz ekranlarına bakma
 • Gözlerini dinlendirmek için durmadan okuma
 • Uzun mesafeler kat etmek ve daha fazla odaklanmayı içeren başka faaliyetler yapmak
 • Parlak ışığa veya parlamaya maruz kalma
 • Çok loş ışıkta görmek için zorlanma
 • Kuru gözler veya düzeltilmemiş görme gibi altta yatan bir göz problemi (kırma hatası)
 • Stres veya yorgun
 • Bir fan, ısıtma veya klima sisteminden kuru hareketli havaya maruz kalma
 • Bilgisayar ve dijital cihaz kullanımı

Bilgisayarların ve diğer dijital cihazların uzun süre kullanılması göz yorgunluğunun en yaygın nedenlerinden biridir. Amerikan Optometrik Derneği, bunu bilgisayar görme sendromu veya dijital göz yorgunluğu olarak adlandırır. Her gün arka arkaya iki veya daha fazla saat ekranlara bakan insanlar bu durumun en büyük riskine sahiptir.

Göz yorgunluğu tedavisi nedir?
Genellikle, göz yorgunluğu tedavisi günlük alışkanlıklarınızda veya ortamınızda değişiklik yapmaktan geçer. Bazı insanlar altta yatan bir göz rahatsızlığı için tedaviye ihtiyaç duyabilir.

Bazı insanlar için, bilgisayar kullanımı veya okuma gibi belirli etkinlikler için reçete edilen gözlük takmak göz yorgunluğunu azaltmaya yardımcı olur. Doktorunuz, gözlerinizin farklı mesafelere odaklanmasına yardımcı olmak için düzenli göz molaları vermenizi önerebilir.

Yaşam tarzı ve ev ilaçları

Göz yorgunluğunu azaltmak veya önlemek için bu ipuçlarını göz önünde bulundurun.

Aydınlatmayı ayarlayın. 

Televizyon izlerken, odayı yumuşak bir şekilde aydınlatırsanız gözleriniz daha kolay olabilir.

Basılı materyalleri okurken veya yakın iş yaparken, ışık kaynağını arkanıza yerleştirmeye çalışın ve ışığı sayfanıza veya görevinize yönlendirin. Masa başında okuyorsanız, önünüze yerleştirilmiş gölgeli bir ışık kullanın. Gölge, ışığın doğrudan gözlerinize parlamasını önler.

Aralar vermek.

 Yakın iş yaparken, ara ara verin ve dijital ekrandan uzağa bakarak gözlerinizi dinlendirin.

Ekran süresini sınırlayın. 

Bu, özellikle uzun süreli izleme, göz yorgunluğu ve gözlerini düzenli olarak dinlendirme ihtiyacı arasında bağlantı kuramayabilecek çocuklar için önemlidir.

Yapay gözyaşları kullanın. 

Tezgâh üstü yapay gözyaşları, kuru gözleri önlemeye ve rahatlatmaya yardımcı olabilir. Gözlerinizi iyi yağlanmış tutmak ve semptomların tekrarlanmasını önlemek için gözleriniz iyi hissettiğinde bile kullanın.

Doktorunuz hangi göz damlalarının sizin için en iyi olabileceğini önerebilir. Koruyucu içermeyen yağlama damlaları ihtiyacınız olduğu sıklıkta kullanılabilir. Kullandığınız damlalar koruyucu madde içeriyorsa, bunları günde dört kereden fazla kullanmayın. Kızarıklık giderici göz damlalarından kaçının, çünkü bunlar kuru göz semptomlarını kötüleştirebilir.

Alanınızın hava kalitesini artırın. 

Kuru gözlerin önlenmesine yardımcı olabilecek bazı değişiklikler arasında nemlendirici kullanımı, üfleme havasını azaltmak için termostatı ayarlama ve dumandan kaçınma yer alır. Sigara içiyorsanız bırakmayı düşünün. Koltuğunuzu farklı bir yere taşımak, gözleriniz ve yüzünüzdeki kuru hareketli hava miktarını azaltmaya yardımcı olabilir.

Sizin için doğru gözlükleri seçin. 

Gözlüklere veya kontak lenslere ihtiyacınız varsa ve bir bilgisayarda çalışıyorsanız, özellikle bilgisayar çalışması için tasarlanmış gözlüklere veya kontakt lenslere yatırım yapmayı düşünün. Optometristinize lens kaplamaları ve yardımcı olabilecek renk tonları hakkında bilgi alın.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.