Kinoa Anavatanı Neresidir?

0 299

Kinoa bitkisi özellikle Güney Amerika kıtasında yetiştirilmektedir. Peru, Bolivya, Ekvator ve Kolombiya gibi ülkelerin geleneksel tarım ürünüdür. Yüzyıllar önce bile bu bölgelerde kinoa tarımı yapılmıştı ve halen devam etmektedir.

Kinoa Nedir?
Kinoa, ‘’Chenepodioideae’’ denen çiçek türü bitkinin familyasından gelmektedir. Şekil olarak tahılları anımsatsa da Buğdaygillere ait bir bitki değildir. Pancar ve ıspanak türü bitkilere daha yakındır.

Kinoa Tarihçesi

Kinoa bitkisiyle ilgili son dönemde yapılan araştırmalara göre tarımına milattan önce başlanmıştır. Günümüzden yaklaşık 3000-4000 yıl öncesine tarımınına başlansa da son arkeolojik kazılarda bu bitkinin tarımı yapılmadan önce dahi, insanların 5000-7000 yıl öncesinde, dağlardan toplayarak bu ürünü yedikleri yönündedir.

Besin Değeri

Kinoa bitkisi şekil olarak buğdaylara benziyor olsa da besin değeleri buğdaylara oranla çok daha yüksektir. Bol miktarda Kalsiyum, demir ve fosfor ile birlikte amino asit de içermektedir. 200 gram kinoa 744 kalori, 11,6 gram yağ, 138 gram karbonhidrat, 12 gram lif ile zengin bir besin değerine sahiptir.

Pişirim Tekniği

Kinoa bitkisinin hasat yapımının ardından acı olan sap bölgesinin kesilmesi gerekmektedir. Pirinç ve bulgur gibi yemeklerin pilav usulü pişirilmesi gibi pişirilir Kinoa ve birçok yemeklerde kullanılır. Kinoa yaprakları ıspanağa benzer şekilde sebze olarak da kullanılabilir fakat bu sebze gibi satılması çok ender görülür. Güney Amerika kıtasında geleneksel yemek olarak kabul edilir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.